bara

Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Εθνικός-Παναθηναϊκός 3-1! Νίκη Σωτηρίας για τον Εθνικό.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης λύγισε την αντίσταση του Παναθηναϊκού, εξασφαλίζοντας την παραμονή του στη Volleyleague ΟΠΑΠ και έφερε ακόμη πιο κοντά στην Α2 το τριφύλλι που πλέον χρειάζεται οπωσδήποτε την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ να πάρει έναν βαθμό παραπάνω απ' ότι η ΕΑΠ (παίζει εντός με τον Εθνικό) για να διεκδικήσει κόντρα στους Αχαιούς την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.
Ο αγώνας μέχρι το 20-19 του γ' σετ ήταν ένα απίστευτο θρίλερ, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε και το τρίποντο πήγε στους Θρακιώτες, οι οποίοι έχουν πλέον ελπίδες για να βρεθούν και στην πρώτη οκτάδα.
Στο πρώτο σετ, η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +3 του Εθνικού στο 8-5, με τον ΠΑΟ όμως να προσπερνά 14-16 και να έχουμε ένα ανατρεπτικό φινάλε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-21, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε με άσο του Πιπέργια και έφτασε σε σετ μπολ με κόντρα επίθεση του Κοτσιλιάνου. Ο τελευταίος στην επόμενη φάση είχε την ευκαιρία για να τελειώσει το σετ, αλλά κάρφωσε άουτ (24-24) για να ακολουθήσει επίθεση στο φιλέ από τον Στίγγα και μπλοκ των Παπάζογλου, Γκονζάλες στον Γκορμπάτκοφ για το 1-0 του Εθνικού.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο β' σετ με τους Θρακιώτες να έχουν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (10-8, 14-12, 18-15) έως και το 21-18. Εκεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε ορισμένες πολύ δύσκολες άμυνες και είχε πετυχημένες κόντρες, ισοφαρίζοντας 21-21 και προσπερνώντας 21-22. Στο 23-24 ο Γκορμπάτκοφ έχασε κόντρα επίθεση για το σετ, αλλά στο 26-26 ο Βούλγαρος με δύο πετυχημένες επιθέσεις ισοφάρισε 1-1.
Παρά το σοκ της απώλειας του σετ, ο Εθνικός με τον Παπάζογλου στο σερβίς προηγήθηκε στο ξεκίνημα του γ' με 4-0, όμως ο ΠΑΟ μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (5-4), για να φτάσουμε στο 20-19, που έγινε 22-19. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 22-20, αλλά ο Γκορμπάτκοφ εξελίχθηκε σε μοιραίο αφού με άουτ έκανε το 23-20 και με δύο μπλοκ (από Κόβατς, Δαλακούρα και τα δύο) διαμορφώθηκε το τελικό 25-20.
Η ψυχολογία πλέον είχε γείρει προς την πλευρά των γηπεδούχων, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο ΠΑΟ ταξίδεψε με 9 παίκτες στη Θράκη, πήρε γρήγορα μια διαφορά (6-3, 13-7) με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τρόπο για να αντιδράσουν.
«Κλείσαμε εντός έδρας με τον καλύτερο τρόπο σε ένα ματς που ήμασταν νευρικοί και αγχωμένοι. Δουλέψαμε μετά από καιρό πλήρεις στην προπόνηση, αλλά δουλέψαμε πολύ στον ψυχολογικό τομέα. Από τη στιγμή που εξασφαλίσαμε τη σωτηρία θα πάμε στην Πάτρα για τη νίκη που θα μας φέρει στα πλέι οφ γιατί η ομάδα είναι για ψηλότερα», δήλωσε ο Γιάννης Ανδρεάδης ενώ ο Δημήτρης Καζάζης σημείωσε: «Προσπαθήσαμε, παλέψαμε φιλότιμα μέχρι το 3ο σετ, αλλά μας έλειψε το κάτι παραπάνω στα κρίσιμα σημεία. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου, αφού πάλεψαν, αλλά όπως είπα μας έλειψε η εμπειρία σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και θα κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια με τον ΠΑΟΚ, ελπίζοντας ότι κι ο Εθνικός θα κάνει το καθήκον του κόντρα στην Πάτρα».
Τα σετ: 26-24, 26-28, 25-20, 25-17
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 10 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 11 (4/10 επ., 6 μπλοκ), Γκονζάλες 21 (18/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. - 52% άριστες), Κουμεντάκης 14 (13/30 επ., 58% υπ. - 38% άριστες), Μίτρεφ -λ (70% υπ. - 50% άριστες)
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος 1, Πρωτοψάλτης 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 65% άριστες), Γκορμπάτκοφ 24 (20/46 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Στίγγας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης -λ 87% υπ. - 76% άριστες / Πιπέργιας 1